חזרה

אומנות, אמנים וגלריות בתל-אביב

תל-אביב היא מטרופולין רב תרבותי עם סצנת אומנות פורחת. ניתן להיווכח בכך דרך מוזיאונים ברמה עולמית, הגלריות הפזורות ברחבי העיר, ברחובות, ואפילו במתחמי אוכל ומלונות. אומנות היא דרך חיים בתל-אביב, בה כולם מאמצים אותה באהבה וחוגגים אותה תמיד. בנוסף, תל-אביב היא גם עיר הולדתם של אומנים ישראלים מפורסמים רבים. שמות כגון תמר גטר, רפי לביא, מנשה קדישמן, ברי פרידלנדר, עילית אזולאי ורמי מיימון, הם רק כמה מכוכבי האומנות של העיר, שעיצבו את סצנת האומנות העכשווית ב"עיר שלא ישנה לעולם".

מוזיאון תל-אביב לאומנות

האתר האייקוני ביותר לאומנות בעיר מגן בבטחה על מיטב אוצרות תרבות, ביניהם פריטי אומנות עכשווית מקומית, עבודות בינלאומיות, הדפסים וציורים, צילומים, ארכיטקטורה ועיצוב, ועבודות אומנות מהמאה ה-16 עד המאה ה-19. הקדישו רגע להתרשם ממעונו החדש של המוזיאון, בבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר, אשר מזכיר בצורתו את אומנות האוריגמי.

 

שדרות שאול המלך 27, תל-אביב יפו – 03-607-7020

 

ביתן הלנה רובינשטיין לאומנות עכשווית

כחלק ממתחם המוזיאון לאומנות בתל-אביב, ביתן הלנה רובינשטיין לאומנות עכשויית מארח תערוכות מתחלפות ממגוון ז'אנרים, כולם משקפים טרנדים ומגמות באומנות הישראלית והבינלאומית.

 

שדרות תרס"ט 6, תל-אביב יפו – 03-528-7196

 

 

מלבד מוזיאון תל-אביב לאומנות האגדי, תמצאו בעיר אתרים רבים אחרים השווים את זמנכם ואשר יספקו את תשוקותיכם לוירטואוזיות חזותית. הנה כמה מהמעניינים ביותר שבהם.

 

גלריה שלוש לאומנות עכשווית

את הגלריה לאומנות המתוחכמת הזו תמצאו בליבה של העיר הלבנה, בבתים התאומים ההיסטוריים שנבנו ב-1920 בסגנון באוהאוס על ידי הארכיטקט ג'וזף ברלין. גלריה שלוש לאומנות עכשווית מארחת תערוכות מתחלפות מגוונות, מיצירות מופשטות, צילום, ועד מיצבים מורכבים.

 

רחוב מזא"ה 7, תל-אביב יפו – 03-620-0068

 

גלריה יאיר

גלריה יאיר הינה חלל המוקדש לאותם אומנים ישראלים אשר לרוב זוכים להתעלמות מצד המיינסטרים בסצנת האומנות המקומית. יאיר שולביץ' הינו האוצר של העבודות במקום. הגלריה מארחת תערוכות קבוצתיות ויחידים, ואף מציעה אומנו למכירה.

 

רחוב שלמה אבן גבירול 6, תל-אביב יפו – 03-695-6927

 

גלריה גבעון

נוסדה ב-1979 ע"י נעמי גבעון ונורית וולף, הגלריה מתמחה באומנות מודרניסטית ומציגה תערוכות מתחלפות של אומנים ישראלים ידועים, לצד כשרונות עולים יוצא דופן גם כן. הגלריה מייצגת אומנם ידועים כגון רפי לביא, פנחס כוהן גן, משה גרשוני, אפרת נתן ומשה קופפרמן, לצד אחרים.

 

רחוב י.ל. גורדון 35, תל-אביב יפו – 03-522-5427

 

זימאק אומנות עכשווית (ZCA)

זימאק אומנות עכשווית (ZCA) שמה למטרה לקדם את הדורות הבאים של כשרונות ישראליים ונחשבת לאחת הגלריות המובילות בתל-אביב. היא מציגה תערוכות מתחלפות במגוון ז'אנרים. כאן תמצאו אומנות דיגיטלית ומולטימדיה, מדיה מעורבת, צילום, פסלים, ציורים, מיצבים ועוד.

 

רחוב ה' באייר 68, תל-אביב יפו – 03-691-5060

 

גלריית נוגה לאמנות עכשווית

גלריה זו הינה חלל אומנות מקסים בלב העיר הלבנה, המציגה עבודות מעוררות מחשבה וחשיבה מתקדמת של אומנים ישראלים ידועים באזור התערוכות הראשי שלה. חלל ניסוני נפרד שמור לתערוכות בכורה של אומנים חדשים ועולים.

 

רחוב אחד העם 60, תל-אביב יפו – 03-566-0123

 

גלריית פרקש

הגלריה אשר נוסדה בשנת 1948 הינה מוסד מוכר ביפו העתיקה. היא מפורסמת בעיקר כמקום המארח את אוסף הפוסטרים הישראליים הגדול בעולם, אך גם מציגה עבודות על נייר, ציורי שמן ופיסול.

 

רחוב מזל דגים 5, תל-אביב יפו – 054-686-8687

 

גלריית זומר לאומנות עכשווית

הגלריה נוסדה ב-1999 ומטרתה לקדם אומנים ישראליים בזירה המקומית ובסצנת האומנות הבינלאומית. אומנים בינלאומיים מוזמנים ליצור מיצבים מותאמים לחלל הגלריה, המתבססים על מחקר ודיאלוג עם אומנים מקומיים ומוסדות אומנות.

 

שדרות רוטשילד 13, תל-אביב יפו – 03-516-6400

 

גלריית אלטמנס

גלרית בוטיק זו מתמחה בליתוגרפיות ותחריטים, ומציגה עבודות אומנות של גדולים האומנים בעולם, כגון דאלי, שאגאל, מאטיס ואנדי וורהול. אוסף הגלריה מציג גם אומנות מודרניסטית ופוסט-מלחמתית, קרמיקות, חרסינה, ופיסול.

 

רחוב מזל שור 1, תל-אביב יפו – 03-681-7733

 

מוזיאון אילנה גור

מוזיאון אומנות זה שוכן ביפו העתיקה בבניין היסטורי משנת 1742. את החלל יוצא הדופן הזה אצרה אילנה גור בעצמה, והוא מציג עבודות פיסול ואומנות שנאספו במשך יותר מ-50 שנים של מסעותה של האומנית בישראל ובעולם. זוהי חוויה מרגשת ומעוררת מחשבה, בשל העובדה כי גור עיצבה את החלל לתת הצהרה אומנותית וחברתית רבת עוצמה. במיוחד יש לשים לב ל"חדר הנזירים", הממחיש את עבודתה של גור "הבוקר שאחרי", עם פסלים המעוררים מחשבה על גלגל החיים והמוות.

 

רחוב מזל דגים 4, תל-אביב יפו – 03-683-7676

 

מקום לאומנות בקרית המלאכה

זהו מרכז אומנות וגלריית אומנים בעל גישה פלורליסטית, המציג תערוכות, הרצאות ואירועים. המקום פועל גם כמרכז מבקרים המציע מידע על קרית המלאכה, שכונת האומנות של תל-אביב, כמו גם סיורי אומנות מפות, מפות וסדנאות אומנות. אם תרצו, המקום גם מתאם ביקורים בסטודיו של אומנים מקומיים בשכונה.

 

רחוב שביל המרץ 6, תל-אביב יפו – 03-672-5124

 

המרכז לאומנות עכשווית (CCA)

המרכז לאומנות עכשווית הינו מלכ"ר המתמקד באומנות ניסיונית שנועדה לעורר השראה, ולעתים אף להקניט ולהרגיז. המרכז מפיק ארבע עד שש תערוכות ייחודיות בשנה, ומארגן מגוון רחב של אירועים תרבותיים, כולל ערבי הרצאות ושיחות על אומנות, הקרנות, פאנלים רבי משתתפים, ועוד. הבניין בו ממוקם המרכז מכיל שני חללים לתערוכות, אשר לרוב מציגים תערוכות של אומן יחיד ברמות הגבוהות ביותר.

 

רחוב צדוק הכהן 2-א', תל-אביב יפו – 03-510-6111

 

מוזיאון בית העיר

מזיאון בית העיר שוכן בבניין העירייה ההיסטורי של תל-אביב במתחם ביאליק, אשר הינו חלק מהעיר הלבנה. המוזיאון מארח תערוכות של אומנות עכשווית, ותערוכה קבועה הנקראת "העיר חשופה לעין", אשר מתעדת את ההיסטוריה של תל-אביב מראשיתה ועד ימינו במיצגי צילום ייחודיים, כולל אלבומי תמונות פרטיים השייכי למייסדי העיר, תושביה, מהגרים ותיירים.

 

רחוב ביאליק 27, תל-אביב יפו – 03-724-0311

 

 

אלו הן רק כמה מהגלריות והמקומות בעיר שחוגגים את האומנות על שלל צורותיה. כאשר תצאו לחקור ולגלות את רחובות העיר, תמצאו עוד רבות לראות. לדוגמה, קרית המלאכה הינה אחת השכונות התוססות של תל-אביב, עם סצנת אומנות חזקה, הנשלטת בעיקר על ידי ציורי גרפיטי, גלריות וסטודיו לאומנות בכל פינה. יש שיאמרו כי שכונה זו מפיקה למעשה מחצית מכמות האומנות שניתן למצוא בעיר. שכונת פלורנטין מפורסמת בזכות אומנות הרחוב שלה וציורי הגרפיטי. גם לאורך טיילת החוף של תל-אביב תוכלו למצוא ציורי קיר מדהימים. חפשו עבודות של דדה (DEDE), אומן ישראלי שנולד בתל-אביב וידוע בציורי הקיר שלו המציגים פלסטרים כמוטיב מרכזי, וכן בעבודות הגרפיטי שלו המאופיינות במסרים חברתיים, פוליטיים ואנטי ממסדיים. המסקנה ברורה: אומנות היא דרך חיים בתל-אביב.

הדירות המבוקשות ביותר בתל-אביב